Thermal Cyclers
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (114)
- (9)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (7)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (61)
- (29)
- (1)
- (27)
- (4)
- (1)
- (34)
- (17)
- (3)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
QuantStudio™ 5 Food Safety Real-Time PCR System
Detect and quantify nucleic acid sequences with real-time PCR and six color detection system for your food safety testing needs.
| Display Type | Touchscreen |
|---|
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 384-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 384-well Isothermal Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 system |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 2.8°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Designed for High-throughput Robotic Workflows |
| Thermal Range | 0°C to 105°C |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 384-well, 20 μL, full skirted plate |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Packages, 1 x 96-well
The ProFlex PCR System combines the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Quantity | 1 package |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27.2 cm) |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | PCR System |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Extended Warranty + Plastics Packages, 1 x 96-well
Applied Biosystems ProFlex PCR systems provide the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Block Configurations | 96-well Isothermal Block |
|---|---|
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Voltage | 100/240 V |
| Quantity | 1 Package |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR system combines modern hardware and intuitive software to achieve maximum efficiency, smarter productivity, and higher accuracy for molecular diagnostic workflows.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 96-well, laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Block Configurations | 96-well Isothermal Block |
|---|---|
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96 x 0.2 mL, full or half-skirted plates |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 each |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 13.2 lb. (6 kg) |
| Thermal Range | 4°C to 105°C |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 384-well, laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 384-well Isothermal Block |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 system |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 2.8°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Designed for High-throughput Robotic Workflows |
| Weight | 13.2 lb. (6 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 105°C |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 384-well, 20 μL, full skirted plate |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
7500 Fast Food Safety Real-Time PCR System, desktop
Detect nucleic acid sequences with real-time amplification and a five-color fluorescence detection system food protection testing needs.
Applied Biosystems™ Veriti™ Dx 384-well Thermal Cycler
Designed for in vitro diagnostic PCR use
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, OpenArray™ block, desktop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, 384-well block, laptop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Dx Real-Time PCR Instrument with 96-well fast block
RT-PCR platform that delivers the proven performance, flexibility, expandability, and support needed to meet the evolving needs of the clinical laboratory today and tomorrow.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More